Druciak - Jaduda

Prezentacja naszych drukarek

Druciak - Jaduda

Postautor: jaduda » 05 sty 2014, 19:40

Witam.
Dziś chciałbym się pochwalić moją drukarką, którą składałem około 10 miesięcy z przerwami.
Obrazek
Główne założenia projektu:
-konstrukcja oparta na Prusie i2 wiem, że era druciaków przeminęła, ale mnie się podobają:)
-zaprojektować każdą część samodzielnie (udało się poza ekstruderem);
-maksymalnie wyciszyć drukarkę – udało się dzięki zastosowaniu zasilacza impulsowego 12V/5A dla elektroniki oraz transformatora 24V/8A dla stołu;
-zwiększyć bezpieczeństwo poprzez zastosowanie bezpieczników termicznych, topikowych oraz elektroniki nadzorującej prace drukarki;
-zwiększyć stabilność względem oryginału :)

Najważniejsze dane o drukarce:
-elektronika Teensylu 0.8 w wentylowanej obudowie
Obrazek
-hotend fullmetal, dysza 0,4mm wykonana z nakrętki kołpakowej
Obrazek
Obrazek
ABS drukuje idealnie, PLA wymaga zamontowania dodatkowego wentylatora chłodzącego łącznik.
-pole robocze 210x210x102mm
-osobne zasilanie dla wyświetlacza, krańcówek, wentylatorów (z funkcją przedmuchu przy starcie).
Obrazek

Jeszcze napisze jeszcze kilka słów o elektronice nadzorującej.
Obrazek
Oparta jest na uC Atmega8. Na początku miał być to układ, który wyłączałby drukarkę po zakończeniu pracy. Jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia pojawił się pomysł, aby elektronika stanowiła dodatkowe zabezpieczenie. Żeby utrudnić sobie życie postanowiłem, że nie będę montował dodatkowych termistorów na stole i głowicy, ale będę analizował sygnał PWM głowicy i czas grzania stołu.

Obecnie układ wyłącza drukarkę, gdy:
-wydruk zostanie zakończony – gdy wyłączone zostanie grzanie stołu i głowicy (czas jest ustawiany zadajnikiem na panelu, ustawienie 00 powoduje wyłączenie tej funkcji);
-spaleniu ulegnie tranzystor głowicy (zwarcie tranzystora);
-zawieszenie uC w elektronice Teensylu (zbyt długo nie zmienia się wypełnienie sygnału PWM);
-nastąpi przerwa w dostawie filamentu (można wyłączyć za pomocą przełącznika) – obecnie w fazie testów;
Obrazek
-sklejenie styków przekaźnika stołu;
-zbyt długie grzanie stołu;
-uderzenie głowicy w stół.
Zdaje sobie prawy, że pomiar temperatury głowicy i stołu byłby dobrym uzupełnieniem układu, ale postanowiłem, że układ zbuduje w oparciu o zalegające w szufladzie części.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I jeszcze widok na spód drukarki
Obrazek
Dołożyłem jeszcze funkcje zliczającą ilość uruchomień (SSC) oraz czasu pracy drukarki (POH). Dane te prezentowane są podczas uruchomienia drukarki. Układ informuje także melodyjką o nagrzaniu stołu do zadanej temperatury :)
https://www.youtube.com/watch?v=YuPSEjfEhOY
Pozdrawiam
jaduda

Re: Druciak - Jaduda

Postautor: skawikk » 05 sty 2014, 20:15

Hej, ładna, ładnie złożona i zadbana. Druciak dobrze wyregulowany i poznany przez drukarza będzie dobrze pracował, i odwdzięczy się za włożoną cierpliwość.

Możesz podać te funkcje, które dodałeś do softu?

M.
My Mendel hates me. With reciprocity.

"- Zginiemy!! Zaraz zginiemy!! Aaaaaa!!
- Masz na to wpływ?
- ?! Nie..
- To przestań wrzeszczeć, panika i tak nic nie pomoże. Lepiej siądź i podziwiaj widoki."
skawikk

Postautor: jaduda » 05 sty 2014, 21:37

skawikk pisze:Hej, ładna, ładnie złożona i zadbana.
Dzięki :piwo:
skawikk pisze:Możesz podać te funkcje, które dodałeś do softu?

Softu drukarki nie zmieniałem, wolałem dorobić zewnętrzny układ w 100% niezależny od elektroniki drukarki.
Obrazek
jaduda

Postautor: krzysztof » 06 sty 2014, 10:37

Ciekawe rozwiązania. Tak patrząc na pracę enkodera na wejściu filamentu, to jakoś to dziwnie pracowało prawie nic do przodu i długa retrakcja (a może moje oko po prostu przyzwyczaiło się do szybkiego przelatywania filamentu 1.75 przez extruder :roll: ).
Moje projekty STL na Thingiverse
Zamówienia zestawu GATE proszę kierować na maila: magdalena.bajska@3novatica.com
Awatar użytkownika
krzysztof
3novatica

Postautor: jaduda » 06 sty 2014, 13:34

Filament 3mm więc trochę wolniej idzie, a to, że są takie "skoki" enkodera wynika z niedoskonałości śruby na której jest zamontowany, oraz ze sprężystości/elastyczności peszla w którym porusza się filament.
jaduda

Postautor: Biszkopt » 06 sty 2014, 14:29

Czy kolega mógłby pokazać dokładniej hotend?jeśli nie jest problem może pokazać jakieś rysunki itp bo rozumiem ze to konstrukcja własna.sam jestem na etapie budowy hotendu i żadna z wymyślonych przezemnie wersji mnie nie satysfakcjonuje
Trumpf,Bystronic,Flow- jeśli pracujesz z maszynami powyższych firm zapraszam do dyskusji
Awatar użytkownika
Biszkopt

Postautor: animos » 06 sty 2014, 14:35

Myślę, że era druciaków niestety nie minęła.
A to z prostego powodu - ceny - oprócz jelwek Mark34 za 1500 zł zestaw to większość drukarek nie-druciaków oscyluje około 3000 zł za zestaw, a więc mniej więcej 2 krotność przeciętnej ceny druciaka.

Wartością w Twojej konstrukcji jest właśnie ten dodatkowy układ sterowania i jego oprogramowanie, które sam napisałeś, to nowość.
Gdybyś zdecydował się to opublikować, napisać o tym dokładniej to na pewno Twój wątek zyskał by w statystykach oglądalności. To dotyczy również tego rozwiązania mierzącego posuw filamentu. Może to wszystko nie jest konieczne, bo można przy drukarce dyżurować, ale często zdarza się, że mamy coś innego w tym czasie do zrobienia i taka automatyka była by dość użyteczna.
Awatar użytkownika
animos

Postautor: jaduda » 06 sty 2014, 18:11

Biszkopt pisze:Czy kolega mógłby pokazać dokładniej hotend?jeśli nie jest problem może pokazać jakieś rysunki itp bo rozumiem ze to konstrukcja własna.sam jestem na etapie budowy hotendu i żadna z wymyślonych przez mnie wersji mnie nie satysfakcjonuje
Hmm żadnych rysunków nie robiłem. Miałem pewną wizje, którą zrealizowałem .
Łącznik wykonałem ze śruby M6 80mm, otwór ok. 3,2mm wykonany wiertarką ręczną :D
Łącznik ma ok. 70mm długości (za jego chłodzenie odpowiada radiator z wentylatorem), przechodzi przez blok grzejny (nagwintowany) i jest wkręcony w dyszę.
Widać to na zdjęciach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Od góry łącznik jest przykręcony do wózka X.
Z hotend-u jestem zadowolony w 90% bo do drukowania PLA wymaga dodatkowego chłodzenia:
Obrazek
Robiłem z tego co miałem pod ręką, bloczek został wykonany z małych radiatorów żeberkowych (trochę namachałem się pilnikiem :D), wózek X z radiatora jakieś wieży.

animos pisze:Wartością w Twojej konstrukcji jest właśnie ten dodatkowy układ sterowania i jego oprogramowanie, które sam napisałeś, to nowość.
Gdybyś zdecydował się to opublikować, napisać o tym dokładniej to na pewno Twój wątek zyskał by w statystykach oglądalności. To dotyczy również tego rozwiązania mierzącego posuw filamentu. Może to wszystko nie jest konieczne, bo można przy drukarce dyżurować, ale często zdarza się, że mamy coś innego w tym czasie do zrobienia i taka automatyka była by dość użyteczna.
Właśnie dlatego opracowałem taki układ, by nie siedzieć przy drukarce :)
Co do opublikowania projektu to pewnie kiedyś to zrobię, musiałbym przesiąść i poprawić schemat, nanieść wartości elementów (zwykle nie nanosze żadnych bo szkoda czasu :bania:), dopracować soft bo już zaczyna brakować miejsca w uC, a nowe funkcje czkają na realizacje :)
jaduda

Wróć do Nasze drukarki